Zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Współcześnie w wielu branżach typowo produkcyjnych, jako sposób na idealne i przystępne cenowo łączenie ze sobą elementów jest wykorzystywane ich klejenie. Warto jednak podkreślić, jest to klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Pozwala to bowiem na osiągnięcie bardzo dobrych parametrów spoiny, jak również na niskie koszty i szybki czas jej wykonania. Utwardzenie spoiny w tym przypadku zajmuje ok. 10-25 sekund, a więc jest to czas na tyle krótki, iż możemy tego typu technologię zastosować nawet w linii produkcyjnej. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, bowiem może się to okazać, idealnym rozwiązaniem do zastosowania w wielu branżach produkcyjnych.

Proces klejenia z zastosowaniem utwardzania UV.

Przede wszystkim warto przyjrzeć się temu, jak przebiega sam proces klejenia z zastosowaniem utwardzania UV. w tym konkretnym przypadku, podobnie zresztą jak w innych przypadkach klejenia najważniejsze będzie prawidłowe przygotowanie klejonych powierzchni. Należy je starannie odtłuścić, oczyścić i usunąć wszelkie zadziory. Następnie należy równomiernie rozprowadzić warstwy kleju na obydwu klejonych ze sobą płaszczyznach, po czym starannie ze sobą złożyć. Teraz pozostaje już tylko wykorzystać promienniki UV do utwardzania spoiny. Zanim jedno utwardzimy spoinę ostatecznie, mamy jeszcze nawet do 60 minut czasu. Jest to tzw. czas żywotności kleju, czyli okres, przez który możemy dowolnie manipulować klejonym przedmiotami a klej w dalszym ciągu zachowa swoje właściwości. Po tym czasie jeśli nie utwardzimy ostatecznie spoiny, trzeba będzie klej usunąć a powierzchnie przygotować od nowa. Tak długi czas żywotności pozwala nam na ewentualne wdrażanie korekt, bądź też na przygotowanie większej liczby spoin do jednoczesnego ich utwardzenia.

Zastosowanie technologii klejenia z utwardzaniem UV.

Z racji licznych zalet, jakimi się technologia ta charakteryzuje, jest też ona dość popularna w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim, stosowana jest w produkcji w przemyśle elektronicznym i elektrotechnicznym. Bardzo często stosuje się ją do wytwarzania sprzętu medycznego, czy też nawet w motoryzacji. Oczywiście znajdziemy także inne jej zastosowanie, ale sa to już pomniejsze sytuacje. Generalnie technologia tego typu sprawdza się wszędzie tam, gdzie można na linii produkcyjnej wdrożyć promiennik UV dla przemysłu. Tam gdzie wymagane jest szybkie i sprawne utwardzenie spoiny, przy zachowaniu stosunkowo niskich kosztów jednostkowych. Tego typu technologia spełnia właśnie te warunki. Możemy więc całkiem śmiało stwierdzić, iż klejenie z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV, będzie jedną z popularniejszych technologii stosowanych we współczesnych przemyśle produkcyjnym. Z całą pewnością inne technologie łączenia ze sobą przedmiotów nie są w stanie zagwarantować takich samych parametrów technicznych spoiny w tak samo przystępnych cenach.

Naczelna

Dodaj komentarz