Adaptacja elektryczna pomieszczeń mieszkalnych.

Jedną ze zdecydowanie ważniejszych kwestii w każdym domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu, jest prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej, z uwzględnieniem przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż w zależności od funkcjonalności każdego pomieszczenia, będziemy mieć w nim do czynienia z zupełnie różnym zapotrzebowaniem na prąd elektryczny, a także na ilość gniazdek elektrycznych w ścianach. Warto tutaj więc przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, aby zapewnić sobie możliwość prawidłowego dopasowania ilości gniazdek w pomieszczeniu w zależności od jego przyszłego przeznaczenia.

Rozlokowanie gniazdek w poszczególnych pomieszczeniach.

Jak już wspomnieliśmy, w każdym z pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach, będziemy mieć do czynienia z zupełnie różnym zapotrzebowaniem na prąd elektryczny a co za tym idzie także z różną ilością gniazdek elektrycznych. Największe z całą pewnością zapotrzebowanie na prąd elektryczny będzie występować w pomieszczeniu kuchni oraz salonu. Warto podkreślić, iż w kuchni powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa zastosować osobny obwód z oddzielnym bezpiecznikiem, bowiem tutaj będziemy mieć do czynienia z wieloma obciążającymi obwód odbiornikami, takimi jak piec kuchenny, kuchenka mikrofalowa, płyta indukcyjna, lodówka czy też pralka. Jednoczesne ich działanie musi być precyzyjnie obliczone a w stosunku do prądu jednocześnie płynącego do odbiorników, trzeba będzie także dopasować przewody o odpowiednim przekroju i bezpieczniki o odpowiedniej mocy. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz komfortu eksploatacji instalacji elektrycznej w każdym z poszczególnych pomieszczeń, co przecież w tym przypadku będzie kwestią najważniejszą.

Dobór i rozlokowanie poszczególnych gniazdek.

Oczywiście bardzo ważną i istotną kwestią będzie tutaj także prawidłowe rozlokowanie wszystkich gniazdek elektrycznych, oraz ich prawidłowy dobór. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, iż poszczególne gniazdka elektryczne powinny być usytuowane w takich miejscach, aby były jednocześnie mało widoczne i łatwo dostępne. W przypadku pomieszczenia salonu nie będziemy mieć z tym zbyt wielkich problemów, bowiem gniazdka będziemy mogli usytuować w rogu pomieszczenia, przeznaczonym na kącik RTV, gdzie nie będzie ich po prostu zanadto widać, a jednak będą dostępne do wszystkich niezbędnych urządzeń. Można także ulokować jakieś gniazdka w pobliżu planowanego miejsca na komplet wypoczynkowy, co zawsze będzie korzystne w przypadku podłączenia laptopa czy też ładowarki do telefonu. Generalnie trzeba powiedzieć, iż w tej kwestii trzeba naprawdę troszkę się zastanowić i przemyśleć wszystko bardzo wnikliwie, aby zapewnić sobie w przyszłości komfortowe korzystanie z elektryczności w naszych domach i mieszkaniach.

Naczelna

Dodaj komentarz