Bezpieczna instalacja elektryczna. Podstawowe informacje.

Bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych to jedna z najważniejszych kwestii, którym należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Na każdym kroku czają się tutaj poważne zagrożenia, związane z elektrycznością. Od wywołania pożaru poprzez zwarcie na instalacji aż do porażenia prądem elektrycznym. Obydwa te zdarzenia są bardzo niebezpieczne w swoich skutkach, toteż warto się przed nimi zabezpieczyć. Bezpieczna instalacja elektryczna jest jednak jak najbardziej możliwa do osiągnięcia. Trzeba jednakże skupić się przede wszystkim na prawidłowym doborze odpowiedniego osprzętu elektrycznego i zdecydować się na usługi profesjonalnego elektryka. To pozwoli nam wykonać instalację elektryczną o wysokim poziomie bezpieczeństwa i komfortu eksploatacji.

Czy bezpieczna instalacja elektryczna jest kosztowna w wykonaniu?

Z całą pewnością jest to bardziej kosztowne niż wykonanie instalacji niebezpiecznej. Jednakże, kto chciałby wykonywać instalację niebezpieczną. Tak jednak można zrobić w zupełności nieświadomie. Na przykład szukając oszczędności na podzespołach niezbędnych do jej montażu, czy też zatrudniając zamiast elektryka z uprawnieniami SEP, wujka Cześka co to już nie jedną instalację zrobił.

Można tutaj wręcz powiedzieć, iż za zdecydowaną większość zagrożeń w przypadku instalacji elektrycznych odpowiedzialni jesteśmy my sami. Nasza oszczędność, rutyniarstwo, czy też brak odpowiednich środków ostrożności, niejednokrotnie doprowadziły już do poważnych tragedii. Dlatego też nie warto tutaj zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Bezpieczna instalacja elektryczna powinna być dla nas kwestią zdecydowanie najważniejszą. W końcu chodzi o bezpieczeństwa naszego dobytku, ale także o zdrowie i życie nasze i pozostałych domowników. Tutaj absolutnie nie ma miejsca na żarty.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

W trakcie wszelkich prac związanych z montażem instalacji elektrycznej, przede wszystkim my, jako główny inwestor powinniśmy kontrolować zgodność wykonania z projektem. Jakiekolwiek nasze uwagi należy natychmiast zgłaszać inspektorowi nadzoru budowlanego, aby ten mógł samodzielnie sprawdzić i ewentualnie wydać zalecenia odnośnie poprawy konkretnych elementów. Jest to ważne, a musimy mieć świadomość, iż inspektor nadzoru budowlanego nie zawsze będzie na miejscu i nie zawsze będzie w stanie wszystko skontrolować samodzielnie.

Bardzo ważne będzie także to, jakiego rodzaju osprzęt elektryczny zastosujemy przy wykańczaniu instalacji. Jest to ważne, bowiem osprzęt elektryczny to elementy z którymi mamy bezpośredni kontakt. Jednym z lepszych na chwilę obecną, dostępnych na naszym rynku jest osprzęt elektroinstalacyjny Simon. Jest to firma dostarczająca osprzęt elektroinstalacyjny najwyższej jakości już od wielu lat. Można wręcz powiedzieć iż doświadczenie firmy Simon jest dla nas jedną z bardziej istotnych gwarancji bezpieczeństwa eksploatacji instalacji elektrycznej w naszych domach.

Naczelna

Dodaj komentarz