Brykiet drzewny i jego produkcja.

W ciągu ostatnich kilku, kilkunastu nawet lat, możemy zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania ekologicznymi materiałami opałowymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie materiały, które można zaliczyć do odnawialnych źródeł energii. Jednym z takich materiałów jest bez wątpienia brykiet drzewny, które produkcja z roku na rok jest coraz większa. Oczywiście, najlepszym źródłem odnawialnej energii będą naturalne żywioły, takie jak wiatr, słońce, czy też płynąca woda. Niemniej jednak drewno jest w pewnym sensie także odnawialne. Co więcej, dwutlenek węgla, wytwarzany podczas jego spalania, jest automatycznie pochłaniane przez nowo rosnące drzewa. Jest to więc w pewnym sensie obieg zamknięty, nie prowadzący do wypuszczania do atmosfery ogromnych ilości CO2, które miliony lat temu zostały uwięzione pod skorupą ziemską.

Jak wytwarzany jest brykiet drzewny?

Przede wszystkim, musimy sobie powiedzieć jasno, iż w zdecydowanej większości, brykiet drzewny wytwarzany jest z odpadów drzewnych. Mamy tutaj na myśli odpady z produkcji tartacznej czy też stolarskiej, takie jak: wióry, zrębki, ścinki i trociny. Jest to doskonały materiał do przetworzenia na brykiet drzewny. Nie musimy marnować całych drzew, a w zasadzie wykorzystujemy odpad, z którym i tak nie było za bardzo co zrobić. Dodatkowo, do produkcji wykorzystywane są także odpady z wyrębów, czyli wszelkie drobne gałęzie, które nie nadają się do dalszej obróbki. Dzięki temu też, można powiedzieć, iż produkcja brykietu drzewnego, zapewnia nam skuteczne zagospodarowanie odpadów drzewnych z wielu różnych zakresów produkcji drzewnej.

Niezbędne maszyny do produkcji brykietu.

Aby jednak brykiet drzewny mógł być prawidłowo wyprodukowany, należy zastosować odpowiedniej klasy maszyny do produkcji brykietu. Nowoczesne brykieciarki dostarczane przez firmę Briklis są na chwilę obecną jednymi z lepszych maszyn do produkcji brykietu dostępnych na naszym rynku. Zapewniają nam wysoki poziom efektywności produkcji, a przy tym wysoką jakość wyrobu końcowego. Możliwe jest wytworzenie brykietu w różnorodnych formach. Począwszy od klasycznych mydełek, idealnych do kotłów zasypowych, a skończywszy na cienkich wałkach, sprawdzających się w piecach kominkowych. Maszyny Briklis, gwarantują nam możliwość sprawnego i prostego przestawienia całej produkcji, bez konieczności poświęcania temu procesowi zbyt dużej ilości czasu wolnego. Są one więc idealnym rozwiązaniem dla wielu firm, które planują rozkręcić produkcję brykietu drzewnego.

Podsumowanie

Można więc powiedzieć, iż brykiet drzewny, jest obecnie jednym z bardziej popularnych materiałów opałowych. Tym bardziej, iż ilość generowanego CO2, podczas jego spalania, jest blisko 7- kronie niższa niż w przypadku węgla a do tego 3-krotnie niższa niż w przypadku spalania gazu ziemnego. Jeśli chodzi o emisje pyłów zawieszonych, to także bije on na głowę spalanie węgla. Trzeba jednak przyznać, iż gaz ziemny, pod tym względem nie ma sobie wręcz równych.

Naczelna

Dodaj komentarz