Geosyntetyki dla budownictwa.

Budownictwo techniczne w ostatnich latach na coraz większą skalę wykorzystuje nowoczesne materiały geosyntetyczne, które przyczyniają się do podniesienia poziomu trwałości wznoszonych konstrukcji. Zastosowanie geosyntetyków to przede wszystkim budownictwo drogowe i kolejowe, budowa wałów ochronnych, wzmacnianie brzegów rzek, jezior i sztucznych zbiorników wodnych. Stosowane są także jako izolacja w realizacji podjazdów i tarasów brukowanych, jak również w nowoczesnych systemach drenażowych. Przyjrzyjmy się tutaj przykładowej geowłókninie typu TS, która wykorzystywana jest przede wszystkim w realizacjach unowocześniania ogrodu oraz obejścia wokół domu, gdyż ten tym geowłókniny, będzie z dużym prawdopodobieństwem interesować większy zakres potencjalnych użytkowników.

Zastosowanie geowłókniny typu TS.

Geowłókniny TS to jedne ze zdecydowanie najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych geowłóknin dostępnych obecnie na rynku. Wynika to głównie z faktu tego, iż poza przemysłowym zastosowaniem przy budowie dróg czy też linii kolejowych, bardzo często wykorzystywane są przez prywatnych inwestorów w przydomowych ogrodach, jako wzmocnienie, stabilizacja i zabezpieczenie wszelkiego rodzaju konstrukcji ogrodowych. Do zdecydowanie najczęstszych zastosowań geowłókniny typu TS należy tutaj zaliczyć:

  • Dojazdy do garaży – zapewnia zabezpieczenie przed mieszaniem się różnych warstw gruntu, przez co też podnosi trwałość i stabilność konstrukcji nawet przy dość dużych obciążeniach.
  • Systemy drenażowe – może być wykorzystywana jako geowłóknina filtracyjna. W przypadku jej zastosowania, nawet nieduże ilości żwiru w systemie drenażowym zapewnią wysoki poziom nieprzepuszczalności systemu drenowania.
  • Tarasy – warstwy piasku pod kostkami tarasowymi nie zostają wypłukiwane, dzięki czemu powierzchnia tarasu pozostaje długotrwale płaska, jak również zapewnia zapobieganie osiadaniu kostki.
  • Oczka wodne – w tym przypadku chroni folię przed uszkodzeniami i nadmiernymi naprężeniami, które mogłyby doprowadzić do jej uszkodzenia.
  • Baseny ogrodowe – chroni folię basenową, przed nadmiernym rozciąganiem, przez co nie dochodzi do rozszczelnienia folii.

Widać więc, iż geowłóknina typu TS znajduje bardzo szerokie zastosowanie, a co za tym idzie, można powiedzieć, iż jest to faktycznie najpopularniejsza na chwilę obecną geowłóknina na rynku.

Pozyskiwanie geowłókniny.

Bardzo ważną kwestią będzie tutaj jednakże pozyskiwanie geowłókniny do naszych potrzeb. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, aby dopasować jej konkretne parametry do konkretnego zastosowania, aby mogła spełniać stawiane przed nią zadania. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż profesjonalne geosyntetyki dla budownictwa będą dość kosztowne, toteż próby szukania w tym przypadku oszczędności skończą się na tym, iż kupiona geowłóknina nie spełni naszych wymagań. Po prostu musimy tutaj korzystać z usług sprawdzonych dostawców, którzy zagwarantują nam dostawy oryginalnych i sprawdzonych geosyntetyków, od najlepszych producentów.

Naczelna

Dodaj komentarz