Jak wykorzystać grzejniki kanałowe w ogrzewaniu domów jednorodzinnych?

Ogrzewanie domów jednorodzinnych to kwestia bez wątpienia bardzo istotna w naszej strefie klimatycznej. Przede wszystkim jednak kluczowe jest to, abyśmy zastosowali odpowiednie rozwiązanie grzewcze, gdyż będzie się to przekładać na osiągnięty poziom komfortu cieplnego, jak również na ponoszone przez nas koszty ogrzewania. Warto przemyśleć rozwiązania nowoczesne, które są wydajniejsze i bardziej ekologiczne, takie jak chociażby grzejniki kanałowe. Tym bardziej, iż w większości przypadków będziemy mogli je zastosować w już istniejących budynkach. Wymagać to będzie pewnych przeróbek instalacji, niemniej jednak w większości problemów będzie jak najbardziej możliwe i niezbyt kłopotliwe.

Przerobienie instalacji na ogrzewanie kanałowe.

Zdecydowanie najważniejszą kwestią jeśli chodzi o przeróbkę istniejące instalacji, jest możliwość wprowadzenia grzejników kanałowych do podłóg. Wymaga to odpowiedniej ich grubości. Dlatego też, warto sprawdzić, jakie każdy producent grzejników kanałowych oferuje nam ich grubości. Najmniejsze z jakimi się udało nam spotkać, są grube na 100mm. Tak więc podłogi i stropy powinny być co najmniej o drugie tyle grubsze, aby możliwe było wycięcie odpowiednich kanałów w podłogach. Poza tym, pozostanie nam tylko lekkie przerobienie rur zasilania i powrotu czynnika grzewczego. Z tym już nie będzie aż tak wielkich komplikacji, toteż w większości przypadków powinniśmy sobie bezproblemowo poradzić. Warto jednakże pamiętać o tym, aby przeróbkami instalacji zajmowali się raczej profesjonaliści, posiadający stosowną wiedzę w tym zakresie. Jakiekolwiek nieprawidłowości będą skutkować, albo niedogrzanym mieszkaniem, albo też nadmiernymi kosztami eksploatacji instalacji grzewczej. Lepiej zdać się na fachowców, niż samodzielnie coś sknocić i mieć z tego tytułu w przyszłości same problemy.

Dlaczego warto inwestować w ogrzewanie kanałowe?

Przede wszystkim dlatego, iż jest to rozwiązaniem wysoce efektywnym grzewczo. Przy takim samym źródle ciepła, jak w przypadku grzejników ściennych, możemy poczynić oszczędności rzędu 10-20%. Przede wszystkim wynika to ze specyfiki konstrukcyjnej grzejników kanałowych. W tym przypadku, ruch powietrza ogrzewającego pomieszczenie, nie jest wywoływany konwekcją, tylko poprzez wentylator. Także, niezależnie od tego, jaką temperaturę będzie mieć czynnik grzewczy dostarczany do grzejników, poziom rozprowadzania powietrza po pomieszczeniach będzie taki sam. W przypadku grzejników ściennych, był on silnie uzależniony od temperatury grzewczej. Dlatego też przy mniejszych zakresach temperatury czynnika grzewczego, ogrzewanie nie działa tak samo efektywnie. Oczywiście tutaj istotne będzie także to, jakiego rodzaju nowoczesne rozwiązania zastosował dany producent grzejników kanałowych. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie kwestie konstrukcyjne grzejników kanałowych, aby mieć pełny, jasny i czytelny obraz sytuacji, jeszcze przed ich zakupem i montażem.

Naczelna

Dodaj komentarz