Marmur, jako doskonały materiał do wykańczania wnętrz.

Wśród wielu różnych materiałów, wykorzystywanych w wykańczaniu wnętrz, jednym ze zdecydowanie bardziej popularnych okazje się być naturalny kamień. Kamieni zaś, wykorzystywanych w tym zakresie znajdziemy stosunkowo sporo. Najpopularniejszy jest oczywiście marmur, ceniony za swoje parametry techniczne oraz wysoki poziom estetyczny. Poza tym, w wykańczaniu wnętrz spotkać się możemy także z zastosowaniem kamieni takich jak granit czy też trawertyn. Każdy z nich będzie charakteryzować się pewnymi zaletami w stosunku do innych. Dlatego też, zastosowanie poszczególnych z nich, będzie uzależnione od konkretnych okoliczności. Niemniej jednak, zdecydowanie najbardziej pożądanym kamieniem do wykańczania wnętrz pozostaje marmur i ten stan rzeczy utrzymuje się w zasadzie już od czasów starożytnych.

Dlaczego marmur jest ceniony w wykańczaniu wnętrz?

Trzeba by sobie tutaj przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, dlaczego marmur jest tak bardzo pożądanym kamieniem w wykańczaniu wnętrz. Otóż, przede wszystkich chodzi tutaj o jego zalety estetyczne. Jest to materiał o wyjątkowo wysokim poziomie estetyki. Szczególnie jeśli zostanie poddany prawidłowej obróbce, czyli zostanie odpowiednie oszlifowany a następnie wypolerowany. Tak przygotowane bloki marmuru będą nadawały się do bardzo wielu, różnorodnych zastosowań. Poza tym trzeba tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż marmur będzie charakteryzować się także innymi, licznymi zaletami. Do najważniejszych należy tutaj bez wątpienia zaliczyć, jego wysoki poziom odporności na uszkodzenia. Jest to w końcu naturalny kamień. Pod względem twardości będzie co prawda ustępować granitom i trawertynom, niemniej jednak w dalszym ciągu jest to poziom bardzo wysoki. Skutkiem tego, przypadkowe uszkodzenia elementów wykończenia wnętrz wykonanych z marmuru będą należeć do rzadkości.

Elementy wykończenia wnętrz wykonywane z marmuru.

Warto sobie także wyszczególnić w jakich zastosowaniach marmur będzie sprawdzać się zdecydowanie najlepiej. Otóż do zdecydowanie najczęściej wykonywanych elementów wykończenia wnętrz z marmuru należy zaliczyć posadzki oraz schody marmurowe. W przypadku posadzek będziemy mieć do czynienia z dość sporych rozmiarów płytami marmurowymi, starannie przyciętymi, oszlifowanymi i wypolerowanymi. W przypadku schodów będą to nieco grubsze płyty w innym kształcie. Niejednokrotnie do realizacji schodów marmurowych, stosowane będą także płytki z marmuru. Są one wytwarzane podobnie jak klasyczne płytki ceramiczne do klejenia na ścianach. Jest to rozwiązaniem nieco przystępniejszym cenowo, ze względu na mniejsze zużycie materiału marmurowego. W przypadku zaś bloków, marmuru zużywane będzie o wiele więcej.

Bardzo istotną cechą charakterystyczną dla marmuru jest także jego wysoki poziom trwałości. Elementy wykończenia wnętrz wykonane z marmuru będą w stanie bez większych trudności przetrwać dziesiątki lat. Niektóre z nich, wykonane setki lat temu w bardzo dobrym stanie przetrwały aż do dziś. Jest to więc materiał wyjątkowo trwały, w który rzeczywiście warto zainwestować.

Naczelna

Dodaj komentarz