Montaż instalacji elektrycznej w nowym budynku.

Instalacja elektryczna w naszych domach i mieszkaniach stanowi jedną ze zdecydowanie najważniejszych obecnie instalacji. Trudno sobie w ogóle wyobrazić dom bez oświetlenia i prądu w gniazdkach. Byłby niemalże bezużyteczny. Tym bardziej iż od elektryczności jesteśmy w pewnym sensie uzależnieni. Starczy pomyśleć, jakby to było bez elektryczności. Zawalonego zlecenia nie dałoby się nadgonić w nocy, no bo jak to tak? Po ciemku? W każdym bądź razie, budując swój nowy dom i planując poszczególne pomieszczenia, od razu warto zaplanować kompletną instalację elektryczną, abyśmy jednak mieli gdzie po nocach nadrabiać zaległości w pracy.

Prawidłowe podejście do zagadnienia.

Zacząć wypadałoby od tego, iż tak jak to w życiu bywa, najlepiej jest kiedy każdy z nas zajmuje się tym, na czym zna się najlepiej. A skoro my na instalacjach się nie znamy, a raczej skupiamy się na nocnym nadrabianiu zaległych zleceń, to warto aby instalacją zajął się elektryk. Najlepiej zaś taki, który posiada uprawnienia SEP i w dodatku spore doświadczenia. Będzie to dla nas gwarancją wysokiego poziomu jakości realizacji wszystkich prac.

Oczywiście dużo wcześniej powinniśmy mieć przygotowany projekt instalacji elektrycznej, aby nasz elektryk wiedział, jak instalację wykonać. Projekt będzie tutaj bardzo ważnym elementem. Przewiduje on lokalizację wszystkich gniazdek, łączników elektrycznych. Ustala przekrój poszczególnych przewodów. Wskazuje także poszczególny osprzęt elektroinstalacyjny, z jakiego należy skorzystać, aby instalacja była bezpieczna. Architekt wykonujący projekt instalacji, z reguły także bardzo dobrze wie, jakie będzie przyszłe przeznaczenie pomieszczeń oraz ich aranżacja, co ma kluczowy wpływ na wykonywanie instalacji. W końcu od tego zależne będzie położenie poszczególnych gniazdek i łączników elektrycznych.

Zakup niezbędnego osprzętu elektroinstalacyjnego.

Skoro projekt przewiduje, jaki osprzęt elektroinstalacyjny powinniśmy zastosować w naszej instalacji, to powinniśmy go jeszcze pozyskać. Aby to zrobić, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do profesjonalnego sklepu elektroinstalacyjnego. Najlepiej w asyście zatrudnionego elektryka z uprawnieniami, bowiem jak już o tym wspominaliśmy, znamy się na czymś innym a nie na montażu instalacji elektrycznej. Warto tutaj także pamiętać o kwestii podpisania stosownej umowy z elektrykiem. Dzięki niej będziemy mogli stresować go deadlinem, kiedy termin końca będzie się zbliżać, a on jeszcze będzie głowić się nad projektem. Tak na poważnie jednak, to umowa jest zawsze bardzo korzystnym rozwiązaniem dla obydwu stron tego typu transakcji, bowiem określa jasno i wyraźne wzajemne zobowiązania. Rozkłada ewentualne transze płatności przy większych zleceniach, jak również określa termin realizacji inwestycji. Wskazuje się wzajemną odpowiedzialność prawną stron umowy co jest bardzo istotne w przypadku ewentualnych sporów.

Naczelna

Dodaj komentarz