Rodzaje geowłókniny stosowanej w branży budowlanej.

Poszczególne rodzaje geowłókniny, stosowane w budownictwie charakteryzują się bardzo zróżnicowanymi parametrami technicznymi. Skutkiem tego też, każdy z nich będzie znajdywać swoje zastosowanie w innych obszarach budownictwa. Dzięki prawidłowemu doborowi rodzaju geowłókniny do konkretnego zastosowania, możemy osiągnąć znaczny wzrost parametrów technicznych konkretnej konstrukcji budowlanej. Możemy także podnieść jej trwałość i odporność na obciążenia eksploatacyjne. Dlatego też, warto wiedzieć, jakie rodzaje geowłókniny pozostają do naszej dyspozycji. Warto także orientować się w tym, które z nich, będą się sprawdzać w poszczególnych zastosowaniach.

Najpopularniejsze rodzaje geowłókniny stosowane w budownictwie.

Oczywiście, aby wyszczególnić wszystkie, stosowane w budownictwie rodzaje geowłókniny, musielibyśmy tutaj napisać bardzo obszerny esej. Jako, że nie ma na to zbytnio czasu ani miejsca, musimy się zadowolić wstępnym omówieniem, tych najpopularniejszych. Tych, które znajdują najczęściej swoje zastosowanie w budownictwie.

  • Geowłókniny TS – popularne przede wszystkim w zastosowaniach związanych z budową i wykańczaniem obejścia domów jednorodzinnych. Jest to bardzo popularna geowłóknina o bardzo szerokim zastosowaniu.
  • Geowłókniny P – ochronne, stosowne w zabezpieczaniu geomembran. Wytwarzane z mechanicznie wzmacnianych włókien ciągłych polipropylenowych. Stabilizowane przeciwko promieniowaniu UV.
  • Geowłókniny F – filtracyjne – wytwarzane z włókien ciągłych polipropylenowych. Stosowane przy zabezpieczaniu brzegów rzek, przy ochronie wybrzeży, jak również przy pracach związanych z odzyskiwaniem lądu.
  • Geowłókniny PES – wytwarzane z włókien poliestrowych, łączonych ze sobą poprzez igłowanie, przeszywanie bądź kalandrowanie. Wykorzystywane przy budowie systemów drenażowych, do separacji warstw gruntu, przy wzmacnianiu słabych gruntów.
  • Geowłókniny PGM14 – geowłóknina wzmacniana mechaniczne, wytwarzana z włókien ciągłych, polipropylenowych. Stosowana przy budowie oraz naprawie nawierzchni bitumicznej. Redukuje skutecznie naprężenia pomiędzy poszczególnymi fragmentami nawierzchni, oraz uszczelnia wszystkie pęknięcia.
  • Geowłókniny DREFON ST – włoskie geowłókniny, wytwarzane z polipropylenu oraz poliestru stabilizowanego przeciwko promieniom UV. Charakteryzują się wysokim poziomem wytrzymałości na rozciąganie oraz na przebijanie.

Podsumowanie.

Mamy więc do dyspozycji, rodzaje geowłókniny, pozwalające nam na różnorodny ich dobór, w zależności od konkretnego zastosowania. Wystarczy przeprowadzić konkretne obliczenia i analizę danych warunków, aby dobrać właściwą geowłókninę, która zagwarantuje podniesienie parametrów technicznych danej konstrukcji budowlanej. Warto będzie więc w przyszłości poznać dokładnie wszystkie rodzaje geowłókniny, aby umiejętnie dobierać je w zależności od potrzeb danej inwestycji budowlanej.

Naczelna

Dodaj komentarz