Uprawa i pielęgnacja Różaneczników w naszych ogrodach.

Wśród wielu różnorodnych odmian drzewek i krzewów owocowych, mało jest takich jak Różaneczniki, które poza pewnymi wymaganiami w zakresie doboru odmian, wyboru stanowiska czy przygotowania gleby, nie będą od nas wymagać niczego więcej. W ich przypadku zupełnie nie musimy przejmować się kwestiami związanymi z pielęgnacją, bowiem jedyne co przyjdzie nam przy tych krzewach robić, to pilnować nawodnienia i ewentualnie usuwać stare, zeschnięte gałązki celem zrobienia miejsca na nowe. Tak więc, można powiedzieć, iż uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach, jest mało wymagająca, a przez to też, stają się one bardzo popularnymi krzewami w polskich ogrodach.

Wybór odmian Różaneczników do uprawy ogrodowej.

Pierwszym i w zasadzie najważniejszym krokiem będzie tutaj wybór odpowiednich odmian Różaneczników, które poradzą sobie w naszej strefie klimatycznej. Chodzi tutaj głównie o ich wytrzymałość na niskie temperatury, bowiem w sezonie zimowym, w naszej strefie klimatycznej, możemy notować mróz na poziomie sięgającym nawet 20-30 stopni poniżej zera, a takich warunków niektóre odmiany mogą nie wytrzymać. Na szczęście będziemy mieć w tym zakresie wszystko praktycznie bardzo precyzyjnie określone toteż, wybór odpowiednich odmian nie powinien stanowić problemu.

Przygotowanie gleby i wybór stanowiska do uprawy Różaneczników.

Kolejnym, bardzo istotnym krokiem, przybliżającym nas do sukcesu w uprawie tych krzewów, jest wybór odpowiedniego stanowiska i przygotowanie dobrej mieszanki gleby. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby zagwarantować tym roślinom warunki zbliżone do naturalnych. Tam zaś, Różanecznik wybiera stanowiska zacienione i dość wilgotne, w sąsiedztwie większych drzew i krzewów, które wspomniany cień gwarantują. Sąsiedztwo powinno jednak odróżniać się od Różaneczników systemem korzeniowym, aby nie podbierać naszym krzewom substancji odżywczych z gleby. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór stanowiska w bezpośrednim sąsiedztwie drzew takich jak chociażby miłorząb japoński.

Przygotowanie gleby będzie o wiele prostsze bowiem musimy w równych proporcjach zmieszać ze sobą glebę ogrodniczą, nie odkwaszony torf, oraz korę sosnową, a następnie skontrolować jedynie poziom odczynu pH mieszanki. Musimy bowiem pamiętać, iż Różaneczniki będą potrzebować gleby o dość kwaśnym odczynie pH w zakresie 5-6,5. W przypadku jakichkolwiek odstępstw od tego przedziału, warto odczyn skorygować dodając któregoś ze składników. Tak przygotowana gleba w dobrze dobranym stanowisku, z całą pewnością zagwarantuje nam idealne wręcz warunki do uprawy Różaneczników, a co za tym idzie, nie powinniśmy mieć jakichkolwiek trudności z ich utrzymaniem w dobrym zdrowiu przez wiele najbliższych lat. Będą po prostu stanowić doskonałą ozdobę naszego, przydomowego ogrodu, której dodatkowo nie będziemy musieli poświęcać nadmiernych ilości czasu, w zakresie prac pielęgnacyjnych, a to także bardzo ważne, aby w ogrodzie spędzać czas na relaksie a nie na pracy przy roślinach.

Naczelna

Dodaj komentarz