Nowoczesna pompa ciepła do domu jednorodzinnego.

Wymiana starego, przestarzałego źródła ciepła w domu jednorodzinnym to bardzo poważne i istotne zagadnienie. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż kotły węglowe, stosowane przez nas dotychczas, nie są ani nazbyt efektywne grzewczo, ani też przyjazne naszemu środowisku naturalnemu. Dlatego też kwestią nadrzędną jest wybór takiego rozwiązania grzewczego, które pozwoli nam zadbać o środowisko, ekologię, naszą planetę, a jednocześnie niskim kosztem, zapewnić sobie wysoki poziom komfortu termicznego w naszych domach. Jednym z wielu nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie są nowoczesne pompy ciepła, które gwarantują takie właśnie możliwości, aczkolwiek trzeba przyjąć założenie, iż nie w każdym domu jednorodzinnym będzie się to rozwiązanie sprawdzać.

Rodzaje stosowanych obecnie pomp ciepła.

Na rynku dostępne mamy dwa rodzaje pomp ciepła: gruntowe i powietrzne. Przy czym należy pamiętać, iż gruntowe dzielą się dodatkowo na poziome i pionowe. Poniżej przedstawimy krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów pomp ciepła, aby lepiej zobrazować ich działanie, korzyści oraz wady.

  • Pompy ciepła powietrzne – to rozwiązanie najtańsze z wszystkich dostępnych na rynku. Ich działanie opiera się na odzyskiwaniu energii cieplnej z otaczającego nas powietrza. Dzieje się to za sprawą faktu tego, iż nawet jeśli za oknem mamy temperaturę poniżej zera stopni Celsjusza, to do zera absolutnego jeszcze sporo brakuje, a więc możemy coś ciepła odzyskać. Dzięki temu czynnik grzewczy jest wstępnie ogrzewany przez tak uzyskane ciepło, a następnie dogrzewany elektrycznie, aby zapewnić komfortowe warunki termiczne w domu.
  • Pompy ciepła gruntowe pionowe – to pompy zdecydowanie najdroższe, ale za to tańsze w eksploatacji. Aby mogły pracować, należy wykonać głębokie odwierty w gruncie i wprowadzić do nich rury z czynnikiem grzewczym, który wstępnie ogrzewany będzie w stabilnych warunkach we wnętrzna ziemi. Dzięki temu osiągamy o wiele bardziej stabilne i wyższe ogrzanie wstępne czynnika grzewczego.
  • Pompy ciepła gruntowe poziome – to rozwiązanie pośrednie. Tutaj ciepło wstępne także jest czerpane z gruntu, jednakże z o wiele mniejszych głębokości. Jest to stosowane w przypadku, kiedy z przyczyn geologicznych nie mamy możliwości wykonania odwiertów głębinowych. Rury prowadzone są poziome na większej powierzchni co najmniej metr pod powierzchnią gruntu, gdzie temperatura jest zawsze stała i nigdy nie jest niższa niż zero stopni Celsjusza

Ostatecznie, aby skorzystać z któregokolwiek z tych rozwiązań, konieczne będzie znalezienie dobrego wykonawcy, który będzie w stanie prawidłowo montować pompy ciepła i instalacje sanitarne. Jest to technologia stosunkowo nowoczesna, toteż bez odpowiedniego wykonawcy, może się okazać, iż inwestycja będzie absolutnie nietrafiona. Jakiekolwiek błędy wykonawcze będą niestety bardzo niekorzystne w skutkach. W najgorszym przypadku cała instalacja może ulec poważnemu uszkodzeniu.

Naczelna

Dodaj komentarz