Pneumatyka zawieszenia w pojazdach ciężarowych.

Zawieszenie w pojazdach ciężarowych odgrywa o wiele bardziej istotną rolę, niż w pojazdach osobowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o funkcję stabilizacyjną, która zapewnia bezpieczne użytkowanie pojazdu w trakcie postoju. Mamy na myśli oczywiście kwestie takie jak rozładunek dźwigiem samowyładowczym HDS, obsługa windy w samochodach dostawczych, czy też nawet korzystanie z wywrotki. Do wszystkich tych czynności należy ustabilizować pojazd poprzez obniżenie zawieszenia, co wymaga sprawnego układu pneumatyki zawieszenia, natomiast do normalnej jazdy, zwieszenie powinno być na powrót podniesione do góry poprzez wypełnienie sprężonym powietrzem.

Uszkodzenia układu pneumatyki.

Jeśli chodzi o jakiekolwiek uszkodzenia w zakresie układu pneumatyki pojazdów samochodowych, to najczęściej będziemy mieć do czynienia z uszkodzeniami osuszacza powietrza. Jest to jeden ze zdecydowanie najważniejszych elementów układu, odprowadzający nadmierny poziom wody z powietrza atmosferycznego, przed wprowadzeniem go do układu. Musimy przecież pamiętać o tym, iż powietrze atmosferyczne, będzie zawierać stosunkowo spore ilości wilgoci, a co za tym idzie, trzeba będzie się jej pozbyć, gdyż jej nadmierna ilość w układzie, będzie przyczyniać się przede wszystkim do obniżenia wydajności pracy poszczególnych jego podzespołów, ale także będzie prowadzić do ich korodowania, co będzie pociągać za sobą o wiele poważniejsze koszty. Generalnie rzecz więc ujmując, kluczową kwestią będzie tutaj jak najszybsze wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości w pracy osuszacza powietrza, aby dzięki temu jak najszybciej usunąć jego usterki i nie narażać pozostałych elementów układu na korozję i obniżoną wydajność pracy.

Regeneracja elementów układu pneumatyki zawieszenia w pojazdach ciężarowych i dostawczych.

Warto tutaj także zwrócić uwagę na kwestię tego, iż przypadku wychwycenia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy układu w odpowiednio szybkim czasie, będziemy mieć możliwość przeprowadzenia regeneracji tych elementów, co zawsze jest rozwiązaniem o wiele przystępniejszym cenowo, niż jakiekolwiek inne kwestie w tym głównie wymiana elementów na nowe. Warto pamiętać, iż regeneracja pneumatyki zawieszenia w samochodzie ciężarowym, możliwa do przeprowadzenia będzie jedynie przy odpowiednio wczesnym wychwyceniu nieprawidłowego jej działania. W przypadku zbyt długiej eksploatacji pojazdu z niesprawnym na przykład osuszaczem, z całą pewnością ostatecznie doprowadzimy do nadmiernego rozrostu korozji, co będzie predestynować poszczególne elementy układu zawieszenia do wymiany na nowe, a to niestety będzie za sobą pociągać wyjątkowo wysokie koszty. W związku z tym też, zachodzi tutaj konieczność, regularnego sprawdzania stanu technicznego całego układu pneumatyki w pojazdach ciężarowych, aby ewentualnie nieprawidłowości w jego pracy mogły być wychwycone jak najszybciej, póki możliwa będzie jeszcze ich regeneracja.

Naczelna

Dodaj komentarz