Wrzody układu pokarmowego i ich leczenie.

Zgaga, wzdęcia, nudności, brak apetytu, bóle brzucha, to najczęstsze objawy choroby wrzodowej. Chodzi tutaj bardziej precyzyjnie o wrzody układu pokarmowego czyli żołądka i dwunastnicy. Jest to dolegliwość bardzo kłopotliwa aczkolwiek w pełni uleczalna. Musimy jednak przede wszystkim skutecznie postawić diagnozę. Aby tego dokonać, należy udać się do lekarza specjalisty, w tym przypadku do gastrologa. Odpowiednie badania, będą w stanie potwierdzić istnienie choroby wrzodowej. Będą one także odpowiadać na konkretne pytanie odnośnie choroby. Istotne bowiem w leczeniu jest to, czy mamy wrzody żołądka, czy też dwunastnicy. A może i tu i tu? W każdym razie trzeba będzie przeprowadzić kompleksowe badania, celem rozpoczęcia właściwego leczenia choroby.

Skąd biorą się wrzody układu pokarmowego?

Jeszcze zupełnie do niedawna, uważano, iż wrzody układu pokarmowego, czyli żołądka i dwunastnicy, to wynik dużej ekspozycji na stres, najczęściej związanej z zajmowanym, odpowiedzialnym stanowiskiem pracy. Niemniej jednak nie jest to takie proste. Wrzody żołądka i dwunastnicy mogą bowiem pojawić się u każdego z nas. Odpowiedzialnych za ten stan rzeczy jest o wiele więcej czynników niż tylko stresujący tryb życia. Choć trzeba przyznać, iż ma on z całą pewnością swój istotny udział w powstawaniu choroby.

Bezpośrednio przyczyną powstawania wrzodów jest nadkwasota, czyli zwiększona ilość kwasów żołądkowych a przede wszystkim silnie żrącego kwasu solnego. Do tego dochodzi jeszcze bakteria Helichobacter pylori, którą zakażonych jest blisko 80% populacji. Prowadzi ona do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Skutkiem tego zaś, kwas solny, występujący w nadmiernych ilościach będzie prowadzić do owrzodzenia tkanki żołądka. Po prostu kwas solny będzie wypalać w tkankach dziury, co skutkuje stanem zapalnym i silnym owrzodzeniem. Jest to dolegliwość bolesna, z którą należy jak najszybciej walczyć, aby skutecznie się jej pozbyć.

Jak można zwalczać chorobę wrzodową?

Oczywiście kwestią kluczową dla każdego z nas jest tutaj fakt, iż wrzody układu pokarmowego możemy skutecznie leczyć. W przypadku, kiedy będziemy mieć do czynienia z helicobacter pylori, jako główną przyczyną wrzodów, konieczne będzie prowadzenie antybiotykoterapii. W tym celu stosowane najczęściej są omeprazol i lanzoprazol, czyli inhibitory pompy protonowej. Leki te zmniejszają wydzielanie kwasu solnego praktycznie do zera. Dodatkowo stosuje się antybiotyki: klarytromycynę, oraz amoksycylinę. W większości przypadków już po tygodniu mamy do czynienia ze skutecznym wyleczeniem dolegliwości.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na fakt, iż możliwe jest także skuteczne ziołowe leczenie wrzodów układu pokarmowego. Trzeba jednakże pamiętać, iż jest to jedynie rozwiązaniem w przypadku mniejszego nasilenia dolegliwości. Po prostu zioła nie są tak samo skuteczne jak antybiotyki. Choć trzeba przyznać, iż w początkowych stadiach dolegliwości są w stanie skutecznie zwalczyć chorobę i pomóc pozbyć się wrzodów żołądka raz na zawsze.

Naczelna

Dodaj komentarz